15 października 2023
Sprawozdanie z posiedzenia plenarnego Komitetu Rozwoju Człowieka Polskiej Akademii Nauk z dnia 19.09.2023r.
W dniu 19. września 2023r. odbyło się posiedzenie plenarne Komitetu Rozwoju Człowieka PAN w trybie stacjonarnym. W spotkaniu udział wzięli:
Przewodniczący Komitetu Rozwoju Człowieka: Prof. Sergiusz Jóźwiak
Członkowie Komitetu Rozwoju Człowieka:
Prof. Danuta Chlebna-Sokół
Prof. Przemysława Jarosz-Chobot
Prof. Jerzy Kowalczyk
Prof. Anna Wędrychowicz
Prof. Katarzyna Ziora
Program posiedzenia:
- Otwarcie spotkania i sprawy organizacyjne – Prof. Sergiusz Jóźwiak
- Część naukowa: Prof. Dr hab. med. Katarzyna Ziora – Katedra i Klinika Pediatrii w Zabrzu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach „Uwarunkowania społeczne, kulturowe i środowiskowe jadłowstrętu psychicznego. Fakty i mity”
- Ustalenie tematyki kolejnego posiedzenia Komitetu, planowanego na dzień 28.11.2023.
- Wolne wnioski.
Ad 2
Termin jadłowstręt, czyli brak łaknienia lub niechęć do spożywania pokarmu jest stosowany w pediatrii zamiennie z terminem jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa= AN), ponieważ AN jest jedną z najczęstszych przyczyn braku apetytu u dzieci i młodzieży. Jadłowstręt psychiczny był opisywany już w czasach średniowiecznych, jednakże w ostatnich dekadach XX i XXI wieku, zwłaszcza w krajach wysoko cywilizowanych zauważa się znaczący wzrost częstości zachorowań na zaburzenia odżywiania, w tym AN w różnych grupach wiekowych, najczęściej u nastolatków. Dlaczego tak jest? Zastanawiające jest to, czy i ew. jakie czynniki społeczne, kulturowe i środowiskowe mogą mieć na to wpływ. Liczne badania naukowe wskazują na wieloczynnikową etiologię AN. W ujawnieniu się choroby odgrywają bowiem z pewnością rolę zarówno czynniki biologiczne (genetyczne, indywidualne cechy osobowości, zaburzenia neuroendokrynne), psychologiczne, ale także środowiskowe (rodzinne, społeczno-kulturowe). Prezentacja była próbą przedstawienia wyników badań dotyczących w/w czynników środowiskowych sprzyjających jadłowstrętowi w oparciu o medycynę opartą na dowodach (EBM) oraz próbą obalenia mitów na ten temat.
Ad 3
Odnośnie tematyki najbliższego posiedzenia Komitetu planowanego na dzień 28. listopada 2023, uwzględniono zagadnienie niekorzystnego wpływu mediów na populację dziecięcą oraz kwestię spadku sprawności fizycznej dzieci i młodzieży.
Ad 4
W związku ze zbliżającymi się wyborami do Komitetów PAN omówiono zasady zgłaszania kandydatur do Komitetu Rozwoju Człowieka.
Prof. dr hab. n. med. Sergiusz Jóźwiak
Przewodniczący Komitetu Rozwoju Człowieka
Polskiej Akademii Nauk