23 marca 2021
Sprawozdanie z posiedzenia plenarnego Komitetu Rozwoju Człowieka Polskiej Akademii Nauk z dnia 09.03.2021r.
W dniu 09.03.2021r. odbyło się posiedzenie plenarne Komitetu Rozwoju Człowieka PAN, w trybie zdalnym. W spotkaniu uczestniczyło 13 (z 14) członków Komitetu.
Program posiedzenia obejmował:
- Wspomnienie byłego Przewodniczącego Komitetu Rozwoju Człowieka PAN – Pana Profesora dr hab. n. med. Leszka Szewczyka.
- Część naukową, z następującymi prezentacjami:
- Prof. dr hab. n. med. Marcin Moniuszko – Uniwersytet Medyczny w Białymstoku: „O generowaniu algorytmów sztucznej inteligencji w medycynie”
- Dr inż. Konrad Wojdan – Transition Technologies Science: „Zastosowania sztucznej inteligencji w medycynie”
- Omówienie tematyki kolejnego posiedzenia Komitetu Rozwoju Człowieka.
- Artur Mazur: Podsumowanie webinaru „Telepsychiatria w opiece nad dziećmi i rodzinami” zorganizowanego przez Uniwersytet Rzeszowski oraz Komitet Rozwoju Człowieka PAN.
- Dr n. med. Bożena Lipka: Omówienie strony internetowej Komitetu.
- Wolne wnioski.
Ad I. Przewodniczący Komitetu Rozwoju Człowieka, Pan Profesor S. Jóźwiak przedstawił sylwetkę byłego Przewodniczącego Komitetu – Pana Profesora Leszka Szewczyka. Uczczono Jego pamięć minutą ciszy.
Ad II. W części naukowej posiedzenia uczestnicy wysłuchali prelekcji dotyczących tematyki sztucznej inteligencji (SI) w medycynie.
Podkreślono kluczową rolę tworzenia baz danych wykorzystywanych przy opracowywaniu algorytmów, na bazie których SI dokonuje analizy i proponuje rozwiązania określonych problemów.
Zwrócono uwagę na znacząco szybsze tempo pracy SI w porównaniu z człowiekiem, wykazując jednocześnie zagrożenia i wady dotyczące transparentności i słuszności decyzji podejmowanych przez SI.
Podkreślono możliwości zastosowania SI w medycynie, np. w celu poszukiwaniu nowych leków, znajdowaniu korelacji struktury związków chemicznych z ich cechami, przewidywania struktury przestrzennej białek, wspomagania zdalnego badania klinicznego w telemedycynie.
Poruszono kwestie etyczne, prawne, procedury zabezpieczeń, zagadnienie szkolenia kadr, współpracy międzynarodowej.
Podsumowano, że SI jako narzędzie w rękach specjalisty nie zastąpi człowieka, ale rozszerzy jego możliwości.
Ad III. Ustalono termin kolejnego posiedzenia Komitetu na 06 czerwca 2021r. Zaproponowano omówienie projektu utworzenia rejestru mózgowego porażenia dziecięcego. Członkowie Komitetu jednogłośnie zagłosowali za utworzeniem rejestru. Ponadto zgłoszono tematykę wpływu mediów na rozwijający się organizm człowieka.
Ad IV. Prof. A. Mazur podsumował webinar „Telepsychiatria w opiece nad dziećmi i rodzinami”, który odbył się w dniu 26.01.2021r.
Ad V. Omówiono zmiany i aktualizacje strony internetowej Komitetu; zaproponowano zgłaszanie propozycji przez członków Komitetu, odnośnie grafiki i treści zamieszczanych na stronie.
Prof. dr hab. Sergiusz Jóźwiak
Przewodniczący Komitetu Rozwoju Człowieka PAN