W dniu 15.12.2020r. odbyło się posiedzenie plenarne Komitetu Rozwoju Człowieka PAN, w trybie zdalnym. W spotkaniu uczestniczyło 14 z 15 członków Komitetu.

Program posiedzenia obejmował:

  1. Zatwierdzenie regulaminu Komitetu Rozwoju Człowieka
  2. Część naukową posiedzenia, w której przedstawiono następujące zagadnienia:
    1. Pani Marzena Krawiec – Dyrektor operacyjny Telemedycyna Polska S.A.:  "Telekardiologia dziecięca – doświadczenia Telemedycyny Polskiej S.A. Korzyści z wdrożenia telekardiologii dla placówek i pacjentów” 
    2. Prof. Artur Bossowski: „Projekt TelePrzyjaciele od Serca” co zmieni w życiu pacjenta?”
    3. Prof. Przemysława Jarosz-Chobot: „Digitalizacja oddziałów i poradni. Doświadczenia płynące z GCZD w Katowicach” 
  3. Prof. Artur Mazur: propozycja organizacji webinaru
  4. Omówienie tematyki kolejnego posiedzenia KRCz
  5. Wolne wnioski

Ad I. Omówiono ostateczną wersję regulaminu Komitetu Rozwoju Człowieka, w tym poprawki naniesione przez prawników PAN. Uczestnicy posiedzenia zatwierdzili jednogłośnie w drodze uchwały regulamin Komitetu.

Ad II. W części naukowej posiedzenia uczestnicy wysłuchali prelekcji dotyczących zagadnień telemedycyny. Omówiono teoretyczne i praktyczne aspekty wprowadzenia technologii informatycznych do praktyki lekarskiej. Przedstawiono korzyści i zagrożenia jakie stwarzają nowoczesne technologie stosowane w medycynie. Omówiono główne obszary zastosowania telemedycyny, jak kardiologia, diabetologa. Dostrzeżono rosnącą rolę rozwiązań informatycznych w dobie pandemii, a także wzajemny wpływ zapotrzebowania na usługi telemedyczne z propozycjami rozwiązań technologicznych i sprzętowych. Podkreślono ograniczenia i zagrożenia jakie niesie kontakt z pacjentem drogą video- czy telemedyczną; optowano za wprowadzeniem hybrydowej opieki nad pacjentem. Omówiono problematykę bezpieczeństwa w sieci, jak również konieczność uregulowań prawnych, czy opracowania standardów dla praktyki telemedycznej. Wysunięto potrzebę współpracy specjalistów z zakresu IT z zespołami medycznymi, jak również podnoszenia kompetencji technologicznych wśród pracowników medycznych i pacjentów. Dostrzeżono perspektywy rozwoju telemedycyny stacjonarnej.

W dyskusji podkreślono bariery finansowe ograniczające szersze zastosowanie telemedycyny, z sugestią sygnalizowania decydentom potrzeby refundacji przez NFZ. Analizowano możliwość wdrożenia technologii telemedycznych do kolejnych dziedzin medycznych, jak neurologia, hematoonkologia. Podkreślono konieczność lobbowania za określonymi rozwiązaniami, przy wsparciu organizacji pacjenckich, fundacji.

W podsumowaniu podkreślono, że rozwiązania telemedyczne są narzędziem, a nie alternatywą dla medycyny klasycznej i nie zastąpią tradycyjnej medycyny holistycznej.

Ad III. Pan Profesor Artur Mazur zaproponował organizację webinaru, dotyczącego problemów psychiatrii pediatrycznej, we współpracy z Amerykańskim Towarzystwem Psychiatrów Dziecięcych, 

Ad IV. Ustalono termin kolejnego posiedzenia Komitetu na 09 marca 2021r. Zaproponowano tematykę sztucznej inteligencji w medycynie.

Prof. dr hab. Sergiusz Jóźwiak
Przewodniczący Komitetu Rozwoju Człowieka PAN