W dniu 23.03.2022r. odbyło się posiedzenie on-line Prezydium Komitetu Rozwoju Człowieka PAN. W spotkaniu wzięli udział: 

Przewodniczący KRCz - Prof. Sergiusz Jóźwiak
Zastępcy Przewodniczącego KRCz: Prof. Jerzy Kowalczyk, Prof. Ewa Małecka-Tendera
Członkowie Prezydium KRCz: Prof. Artur Bossowski, Prof. Jerzy Konstantynowicz

Agenda posiedzenia:

  1. Zgłoszenie kandydatur do Nagrody Naukowej Wydziału Nauk Medycznych PAN. 
  2. Omówienie problematyki nadzwyczajnego posiedzenia Komitetu poświęconego sprawom opieki medycznej nad dziećmi uchodźców z Ukrainy. 
  3. Omówienie tematyki posiedzenia plenarnego Komitetu zaplanowanego na 14.06.2022.
  4. Publikacja z ramienia Komitetu, dotycząca tematyki sztucznej inteligencji.
  5. Propozycje tematyki kolejnych posiedzeń Komitetu. Wolne wnioski.

 

Ad 1

W związku z możliwością zgłaszania przez członków Wydziału Nauk Medycznych PAN  kandydatów do Nagrody Naukowej Wydziału Nauk Medycznych PAN za najwybitniejsze i twórcze wyniki prac badawczych, przyczyniające się do rozwoju nauk medycznych, wystosowano prośbę do członków Komitetu o nadsyłanie kandydatur spełniających warunki regulaminu. Wnioski muszą zostać zgłoszone do dnia 31.05.2022r. Informacja została przekazana mailowo do członków Komitetu. Wysunięto propozycję przegłosowania kandydatur na nadzwyczajnym posiedzeniu Komitetu w dniu 26.04.2022.

 

Ad 2

Omówiono propozycję zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Komitetu, poświęconego sytuacji populacji pediatrycznej w Polsce, w związku z napływem ludności z Ukrainy. Zwrócono się  w tej sprawie do Pani Prof. Teresy Jackowskiej, Konsultanta Krajowego do spraw pediatrii oraz Pana Prof. Jarosława Peregud-Pogorzelskiego, Prezesa Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Wstępnie ustalono termin spotkania na 26.04.2022 godz. 12.00.
Ustalono, że członkowie Komitetu sformułują zakres tematów, jakie powinny zostać omówione na powyższym spotkaniu. 
Oczekiwane jest oficjalne stanowisko Konsultanta Krajowego ds. pediatrii i Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, dotyczące wyzwań dla systemowej opieki zdrowotnej w odniesieniu do opieki nad populacją dzieci ukraińskich, w tym w kontekście szczepień ochronnych, badań przesiewowych, bilansów zdrowotnych, suplementacji itp. 

 

Ad 3

Przedstawiono tematykę posiedzenia plenarnego Komitetu w dniu 14.06.2022, godz. 11.00. Spotkanie poświęcone będzie diagnostyce i leczeniu prenatalnemu. Wstępnie ustalono wykład Prof. Mirosława Wielgosia z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, na temat zabiegów wewnątrzmacicznego leczenia przepukliny oponowo-rdzeniowej. 

 

Ad 4

Poruszono temat publikacji przez Komitet artykułów w czasopismach naukowych. Aktualnie, na bazie prezentacji naukowej przedstawionej na posiedzeniu Komitetu w dniu 09.03.2021, przygotowana została praca autorstwa Prof. Marcina Moniuszko z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Dr inż. Konrad Wojdan z Transition Technologies Science, na temat generowania algorytmów i zastosowania sztucznej inteligencji w medycynie. Planowana jest edycja artykułu w czasopiśmie „Nauka”. 

 

Ad 5

Prof. Artur Bossowski wysunął propozycję poruszenia tematyki ogólnopolskich badań przesiewowych u dzieci w cukrzycy typu I, we współpracy z ośrodkami europejskimi i krajowymi, w tym Polskim Towarzystwem Pediatrycznym i Konsultantem Krajowym ds. pediatrii. 
Zaproponował również, aby program posiedzenia w czerwcu br. rozszerzyć o prezentację Prof. Joanny Dangel, z zakresu diagnostyki i leczenia prenatalnego wad wrodzonych serca. Prof. Sergiusz Jóźwiak poruszył przy tym zagadnienie zmian guzowatych w sercu, sugerujących stwardnienie guzowate. 

 

Prof. Jerzy Konstantynowicz zaproponował tematykę badania epidemiologicznego, dotyczącego wieku matek a masy urodzeniowej dzieci.

Prof. Jerzy Kowalczyk zaproponował, aby posiedzenie Komitetu planowane na 13.09.2022, z prezentacją naukową Prof. Krzysztofa Kałwaka, Kierownika Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, dotyczącą zagadnienia terapii komórkowych, odbyło się we współpracy z Polskim Towarzystwem Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

W wolnych wnioskach poruszone zostało zagadnienie wyrażenia przez Komitet Rozwoju Człowieka poparcia dla Ukrainy. Przewodniczący Komitetu doradził omówienie powyższego zagadnienia na posiedzeniu plenarnym Komitetu oraz oczekiwanie na określenie stanowiska przez PAN. 

 

Prof. dr hab. Sergiusz Jóźwiak
Przewodniczący Komitetu Rozwoju Człowieka PAN