W dniu 08.03.2022r. odbyło się posiedzenie plenarne Komitetu Rozwoju Człowieka PAN, w formule hybrydowej (stacjonarno-zdalnej). W spotkaniu uczestniczyło 9 (z 14) członków Komitetu, w tym 8 osób zdalnie, 1 osoba stacjonarnie. Dwóm członkom Komitetu nie udało się uczestniczyć w obradach, z uwagi na trudności w połączeniu internetowym.

Program posiedzenia obejmował:

  1. Dr hab. med. Katarzyna Krenke z Kliniki Pneumonologii, Alergologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii DSK UCK WUM przedstawiła prezentację pt: „Śródmiąższowe choroby płuc u dzieci – niedoszacowany problem". W dyskusji zwrócono uwagę na konieczność rozpowszechniania wiedzy o chorobach przebiegających z zajęciem śródmiąższu płuc, z uwagi na trudności diagnostyczne, interdyscyplinarność objawów klinicznych, częste opóźnienie ustalenia rozpoznania a także trudności terapeutyczne. Podkreślono rolę pomiaru saturacji krwi jako prostego badania przesiewowego. Zwrócono uwagę na przydatność badań genetycznych w ustaleniu diagnozy. Omówiono rolę tlenoterapii domowej i leczenia żywieniowego. Podkreślono skutki przewlekającego się niedotlenienia organizmu dla funkcjonowania poszczególnych organów ciała a także dla rozwoju następstw odległych (POCHP, nadciśnienie płucne). Wysunięto propozycję poruszenia w/w zagadnień na najbliższej konferencji nt. chorób rzadkich.
  2. Omówienie terminu i tematyki kolejnego posiedzenia Komitetu Rozwoju Człowieka – zaproponowano termin spotkania w dniu 14.VI.2022r. Planowane jest omówienie zakresu diagnostyki i terapii płodu, realizowanego przez zespół Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pod kierownictwem Prof. Mirosława Wielgosia.
  3. Administrator strony internetowej Komitetu, Pan Tomasz Witkowski, omówił ostatnio wprowadzone zmiany dostosowujące Komitet do aktualnych wymogów instytucji. Zaktualizowano system pod kątem edycji, wprowadzono wersję anglojęzyczną. Zaproponowano zgłaszanie aktualności, publikacji, nowości naukowych, celem zamieszczania na stronie.
  4. W części poświęconej sprawom organizacyjnym, zgłoszono propozycję powrotu do stacjonarnej formy kolejnych posiedzeń Komitetu. Poruszono kwestię nowej formy oceny działalności Komitetów PAN, która wprowadzona zostanie w maju br. i obejmować będzie lata 2020-2021.
  5. W wolnych wnioskach poruszono zagadnienie napływu fali uchodźców z Ukrainy i związane z tym wyzwania dla systemu ochrony zdrowia w Polsce, dotyczące w szczególności populacji dziecięcej. Wysunięto propozycję porozumienia z Konsultantem Krajowym do spraw Pediatrii – Panią Prof. Teresą Jackowską, celem omówienia powyższych zagadnień na nadzwyczajnym posiedzeniu plenarnym Komitetu. Poruszono także tematykę terapii komórkowych, realizowanych przez ośrodek wrocławski (Prof. Krzysztof Kałwak, Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu) i bydgoski (Prof. Jan Styczyński, Katedra Pediatrii, Hematologii i Onkologii Wydziału Lekarskego Collegium Medicum w Bydgoszczy) – w kontekście dalszych planów dotyczących działalności Komitetu. 

Prof. dr hab. Sergiusz Jóźwiak
Przewodniczący Komitetu Rozwoju Człowieka PAN