Sprawozdanie z posiedzenia plenarnego Komitetu Rozwoju Człowieka Polskiej Akademii Nauk z dnia 18.10.2022r.

W dniu 18. października 2022r. odbyło się posiedzenie plenarne Komitetu Rozwoju Człowieka PAN w formule stacjonarnej. W spotkaniu wzięli udział: 

Przewodniczący KRCz - Prof. Sergiusz Jóźwiak
Zastępcy Przewodniczącego KRCz: Prof. Jerzy Kowalczyk, Prof. Ewa Małecka-Tendera
Członkowie Prezydium KRCz: Prof. Katarzyna Ziora, Prof. Anna Wędrychowicz, Prof. Jerzy Konstantynowicz 

Agenda posiedzenia:

  1. Prof. Krzysztof Kałwak - Kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Ponadregionalne Centrum Onkologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei”, Wrocław: Terapie komórkowe w pediatrii - od przeszczepień komórek krwiotwórczych w chorobach metabolicznych po terapie genowe (w tym zmodyfikowanymi genetycznie komórkami CAR-T). 
  2. Ustalenie terminów spotkań w 2023 roku.
  3. Ustalenie tematyki kolejnego posiedzenia Komitetu.
  4. Sprawy organizacyjne.
  5. Wolne wnioski.

 

Ad 1

Pan Profesor Krzysztof Kałwak przedstawił osiągnięcia kierowanej przez siebie Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w Ponadregionalnym Centrum Onkologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei”. Ośrodek realizuje nowatorskie metody leczenia nowotworów krwi i chorób metabolicznych u dzieci. Klinika szczyci się trzecim miejscem w Europie pod względem ilości wykonanych transplantacji szpiku (1700 od początku działania ośrodka), z wynikiem 70% przeżywalności pacjentów. Oprócz przeszczepów szpiku, stosowanych głównie w ostrej białaczce limfoblastycznej, w placówce leczy się wybrane choroby metaboliczne z zastosowaniem komórek krwi pępowinowej. Przeszczep komórek hematopoetycznych produkujących brakujący enzym, koryguje defekt metaboliczny, umożliwiając redukcję objawów klinicznych i zahamowanie postępu choroby. Podkreślono, że w terapiach komórkowych istotne jest jak najwcześniejsze zastosowanie przeszczepu, aby nie doszło do zaawansowanych uszkodzeń narządowych. Następnie pan Profesor zaprezentował metodykę i efekty terapii zmodyfikowanymi genetycznie komórkami CAR-T, stosowanymi w leczeniu nowotworów krwi, głównie w opornej, nawrotowej postaci ostrej białaczki limfoblastycznej, co daje 50% szansę przeżywalności dla pacjentów. Pan Profesor przedstawił kilka ciekawych przypadków klinicznych, dokumentując efekty zdrowotne podejmowanych terapii.

Niezwykle istotną kwestią jest przy tym fakt, że satysfakcjonujące wyniki powyższych, niezwykle kosztownych metod leczenia, dotychczas realizowanych dzięki zbiórkom społecznym i wsparciu licznych fundacji, spowodowały w efekcie uzyskanie finansowania przez NFZ. 

Niezwykle ciekawa prezentacja nagrodzona została brawami słuchaczy.

 

Ad 2

Ustalono kalendarium posiedzeń Komitetu na 2023 rok w następujących terminach:

14 marca, 13 czerwca, 19 września, 12 grudnia

  

Ad 3

Tematyka kolejnego spotkania Komitetu będzie poświęcona ocenie wczesnego wykrywania cukrzycy typu I, na podstawie badań przesiewowych u dzieci z obciążonym wywiadem rodzinnym. 

Padły propozycje tematyki dalszych posiedzeń Komitetu: 

- stres w obliczu zagrożeń współczesnego świata

- zmiany klimatyczne i ich wpływ na populację ludzką

- choroby rzadkie – sposób organizacji opieki nad pacjentami z chorobami rzadkimi i jej kontraktowania

- choroby metaboliczne – doświadczenia wybranych ośrodków medycznych.

 

Ad 4

Ustalono, że kolejne posiedzenia Komitetu będą odbywały się w formule stacjonarnej, która sprzyja bardziej intensywnemu charakterowi obrad, pozwala na jednoczasową interakcję uczestników. 

 

Ad 5

Zaproponowano, aby na sesje Komitetu zapraszać naukowców reprezentujących różne dziedziny nauki, członków Towarzystw Naukowych, reprezentantów ośrodków naukowo-badawczych, aby dzielili się oni swoimi doświadczeniami i propozycjami, wzbogacając merytorycznie pracę Komitetu, w celu poprawy zdrowotności populacji polskiej, w szybko zmieniających się warunkach środowiskowych.

 

Prof. dr hab. Sergiusz Jóźwiak
Przewodniczący Komitetu Rozwoju Człowieka PAN

 

photo 18102022 1

photo 18102022 2