W dniu 01.03.2023r. odbyło się posiedzenie online Prezydium Komitetu Rozwoju Człowieka PAN. W spotkaniu udział wzięli wszyscy członkowie Prezydium: 

Przewodniczący KRCz - Prof. Sergiusz Jóźwiak

Zastępcy Przewodniczącego KRCz: Prof. Jerzy Kowalczyk, Prof. Ewa Małecka-Tendera

Członkowie Prezydium KRCz: Prof. Artur Bossowski, Prof. Jerzy Konstantynowicz, Prof. Artur Mazur

 

Agenda posiedzenia:

  1. Omówienie tematyki najbliższego posiedzenia plenarnego Komitetu zaplanowanego na dzień 28.03.2023r.
  2. Omówienie formuły dalszego funkcjonowania Komitetu.
  3. Omówienie realizacji prac dotyczących Monografii PAN, przygotowywanej w związku z 70-leciem działalności Akademii.

 

Ad 1

Na najbliższe posiedzenie plenarne Komitetu, które odbędzie się 28. marca, w formule stacjonarnej, zaproszona została Pani Profesor Anna Latos-Bieleńska, kierownik Katedry i Zakładu Genetyki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, konsultant krajowa w dziedzinie genetyki klinicznej, przewodnicząca Rady ds. Chorób Rzadkich.

W sierpniu 2021 r. został wdrożony Plan dla Chorób Rzadkich, którego celem jest poprawa opieki medycznej nad pacjentami z chorobami rzadkimi w Polsce, zaś od maja 2022 r. funkcjonuje Rada ds. Chorób Rzadkich odpowiedzialna za realizację kluczowych zadań wyszczególnionych w planie.

Pani Profesor jako przewodnicząca Rady i ekspertka w dziedzinie chorób rzadkich, przedstawi założenia programu opieki nad pacjentami z chorobami rzadkimi oraz plany działania Rady. 

 

Ad 2

W związku ze zmianami we władzach PAN pojawiły się potencjalne plany reorganizacji struktury Akademii, z możliwym łączeniem poszczególnych Komitetów. 

W ubiegłym tygodniu Przewodniczący Komitetu uczestniczył w spotkaniu z Dziekanem V Wydziału – Panem Profesorem Markiem Krawczykiem. Omawiano sprawy związane z funkcjonowaniem Komitetu i jego miejscem w strukturach Wydziału. 

Na posiedzeniu Prezydium Członkowie Prezydium Komitetu Rozwoju Człowieka (KRCz) wyrazili opinię, że KRCz jest jedynym ściśle pediatrycznym komitetem Akademii i jego scalenie z inną strukturą byłoby niekorzystne i oznaczało zmianę w założeniach i celach dotychczasowej działalności. Dlatego należy zintensyfikować prace Komitetu i rozszerzyć obszar zainteresowań, aby wykazać zasadność funkcjonowania Komitetu jako odrębnej jednostki. Istotne będzie wyrażanie przez Komitet stanowiska, wydawanie opinii, popieranie ważnych zagadnień z obszaru medycyny i pokrewnych, w kontekście dobra zdrowotnego i społecznego. 

Przewodniczący Komitetu poruszył nasilające się zjawisko uzależnienia od komputera, które przybrało na sile w dobie pandemii, potęgując psychologiczne skutki uboczne izolacji międzyludzkiej, a także istotne zagrożenia zdrowotne jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie.

Poszczególni członkowie zebrania podkreślili rolę udziału ekspertów i dydaktyków z zakresu zagadnień, którymi Komitet powinien się zająć, jak również znaczenie włączenia mediów, w tym prasy medycznej i popularnonaukowej, programów telewizyjnych - celem propagowania wiedzy na temat poruszanych przez Komitet zagadnień oraz pokazania możliwości prewencyjnych. 

Istotne jest wyrażenie opinii, że zespół profesorów PAN wyraża zaniepokojenie poruszanymi zagadnieniami i otwiera dyskusję skierowaną do społeczeństwa i decydentów.

Podkreślono korzyści mogące wynikać z łączenia prac poszczególnych komitetów, w kontekście kampanii medialnych i społecznych z poparciem ekspertów w poruszanych dziedzinach.

Istotna byłaby także bliższa współpraca z Polskim Towarzystwem Pediatrycznym, w tym wspólne wydawanie opinii i rekomendacji. 

Poruszono rolę Rzecznika Praw Dziecka w kontekście promowania wspólnie z Komitetem zagadnień istotnych dla zdrowia populacji wieku rozwojowego.

Zaproponowano zapraszanie na posiedzenia plenarne Komitetu decydentów wysokiego szczebla, ekspertów, specjalistów z dziedzin, którymi Komitet powinien się zająć.

 

Ad 3

Pan Prof. Sergiusz Jóźwiak wyraził podziękowania dla członków Komitetu, za wkład w przygotowanie fragmentu monografii dotyczącej 70-lecia działalności PAN, dotyczącego naszego Komitetu. Szczególne słowa uznania zostały skierowane do Pana Prof. Jerzego Kowalczyka, za opracowanie danych dotyczących historii Komitetu.