Profilaktyczna opieka zdrowotna nad uczniami

i działania niezbędne dla poprawy jej jakości

Stanowisko Komitetu Rozwoju Człowieka Polskiej Akademii Nauk


W Polsce, w roku szkolnym 2006/2007 do 30 324 szkół uczęszczało 5 700 200 uczniów. W 2009 r. obowiązek szkolny zostanie obniżony do 6 lat i liczba uczniów przekroczy 6 mln., co stanowić będzie ponad 16% ogółu ludności.

Uczęszczanie do szkoły obejmuje 2/3 całego wieku rozwojowego człowieka. Ten okres życia charakteryzuje się dynamicznym tempem wzrastania, zwłaszcza w drugiej dekadzie, w przebiegu którego, u znacznego odsetka dzieci i młodzieży ujawniają się lub pogłębiają różnorodne zaburzenia rozwoju i zdrowia. W okresie tym kształtują się także zachowania zdrowotne i umiejętności, z którymi młodzi ludzie wkraczają w dorosłe życie, a które w największym stopniu warunkują zdrowie ludzi w dalszych latach życia i trudno poddają się zmianom. Z tego powodu populacja w wieku szkolnym, obok zapewnienia odpowiednich warunków życia, oddziaływań wychowawczych (w tym edukacji zdrowotnej), wymaga zapewnienia profilaktycznej opieki zdrowotnej, obejmującą profilaktykę pierwszo-, drugo- i trzeciorzędową oraz promocję zdrowia.

Zapewnienie profilaktycznej opieki zdrowotnej tak dużej liczbie uczniów nie jest zadaniem łatwym. W ostatnim półwieczu koncepcje tej opieki i jej organizacja ulegały wielokrotnie zmianom.